אז מה זה בעצם כתיבה טכנית?

כתב טכני

לא פעם, אחרי שהצגתי עצמי בתור כתב טכני, נתקלתי בשאלות כגון "מה זה בעצם כתב טכני?", "מה אתה כותב?" או "במערכת של איזה עתון אתה עובד?". אנשים רבים לא מודעים כלל למקצוע הזה. עליי להודות שגם אני, בטרם התחלתי בהכשרתי ככתב טכני, לא הייתי מודע בכלל לקיומו. במאמר שלפניכם אנסה לפזר את הערפל המונח סביב המושג "כתיבה טכנית" ולפרט מעט מתפקידיהם העיקריים של הכתב או הכתבת הטכניים.

אז מהי כתיבה טכנית? כתיבה טכנית מוגדרת ככתיבה אשר מטרתה להקל על שימוש במוצר טכני. מוצר טכני יכול להיות מוצר לואו טק כגון מכונה, מכשיר או כלי מסויימים ויכול להיות מוצר היי טק כגון תוכנה. במקרה האחרון התיעוד הטכני הוא לרוב מפורט מאוד ועשוי אף להגיע למאות עמודים. כתיבה טכנית יכולה להיות אם כן, חוברת הפעלה, מדריך למשתמש, קבצי עזרה וכיוצא באלו. הכתב או הכתבת הטכניים הם אלו שאחראים לניסוחו של המסמך הטכני ולכתיבתו.

חברות גדולות מעסיקות לרוב יותר מכתב טכני אחד. בחברות כאלו מקובל להחזיק צוות כתיבה טכנית הכולל מספר כתבים טכניים אשר עובדים ביחד להפקת המסמכים. כתבים וכתבות שעובדים בצוות שכזה לרוב בודקים אלו את אלו לפני שמעבירים את הטיוטה הסופית לראש הצוות, לצורך אישורה. לרוב אפילו בדיקה כפולה לא מונעת טעויות.

חברות קטנות יעסיקו ברוב המקרים כתב טכני אחד אשר יהיה אחראי על כל התיעוד הטכני המתנהל בחברה מתחילתו ועד סופו. כתב טכני כזה אחראי על תהליך הכתיבה כולו, החל מאיסוף החומרים, דרך הכתיבה והניסוח וכלה בעריכה השולחנית, אליה אתייחס בהמשך. מאחר שבמקרים רבים לכתב טכני כגון זה אין מי שיעבור על מה שכתב, שגיאות מועדות לחמוק מעיניו ויש לקחת זו בחשבון (אדם יכול לקרוא שגיאה שכתב כמה פעמים ולא להבחין בה כלל, בעוד שתקפוץ מיד לעיניו של אדם אחר).

אחריות נוספת שנופלת לידיהם של כתבים טכניים היא נושא העריכה השולחנית. עריכה שולחנית היא האומנות של שילוב טקסט וגרפיקה לכדי מסמך מוגמר הניתן להדפסה. עריכה שולחנית מתבצעת באמצעות המחשב האישי, זאת בניגוד לבית הוצאה לאור. קיימות מספר תוכנות המאפשרות עריכה שולחנית. התוכנות הידועות ביותר הן Microsoft Word ו-Frame Maker, כאשר לכל אחת מהן היתרונות והחסרונות שלה.

אסכם ואומר שכתיבה טכנית נועדה להקל על השימוש במוצרים טכניים שונים, על כל סוגיהם, החל מחומרה וכלה בתוכנה. רוב רובם של המסמכים הטכניים כוללים הסברים והוראות למשתמש. תפקידיהם של הכתב והכתבת הטכניים הוא לאסוף את החומרים המרכיבים את המסמכים, לנסח את המסמכים ולערוך אותם לצורך הדפסה (עריכה שולחנית). לעתים כתבים טכניים אף משרטטים לעצמם שרטוטים לצורך שילובם במסמך הטכני אותו הם כותבים, אולם באם מדובר בשרטוטים מורכבים יותר, לרוב יבוצע תפקיד זה על ידי אדם אשר עבר הכשרה ייעודית לכך.


מה עכשיו?

נהנית מהפוסט? מצאתם את הבלוג שימושי? יש לכם אתר או בלוג משלכם. נשמח אם תמליצו עלינו ותוסיפו קישור ל www.eby.co.il. שיקלו להירשם לביירון בלוג. ניתן גם להביע זאת בעזרת השארת תגובה ויצירת המשך דיון, או עקבו אחרי ByronSeminars@ בטוויטר Follow ByronSeminars on Twitter קבלו עדכונים באמצעות RSS Subscribe via RSS עקבו אחרינו בפייסבוק עקבו אחרינו בלינקדאין קבלו עדכונים באימייל email

טרקבקים & פינגים

עדיין לא נשלחו טרקבקים ופינגים.

תגובות

שלום,
אני מתעניינת בכתיבה טכנית כמקצוע. יש לי אנגלית ברמה גבוהה מאוד (מהבית), אך אין לי ניסיון בתחום זה.
אשמח לתשובה בנושא
בתודה

בהקשר לתגובה הקודמת, מה הכוונה שלא ידעת מה זה לפני שהגעתי לזה? אז איך הגעת לזה?

השארת תגובה

(חובה)

(חובה)